Počet výsledků: 63

Otevřít filtraci

Synoviální buňky je jiný název pro synoviocyty. Viz také buňka.

Synoviální membrána je důležitou součástí každého synoviálního kloubu, v němž tvoří vnitřní vrstvu kloubního pouzdra. Synoviální membrána jednak vystýlá kloubní dutinu, jednak překrývá všechny vnitřní povrchy kloubu, které nejsou kryty kloubní chrupavkou. Funkcí synoviální membrány je vytvářet synoviální tekutinu. Synoviální membrána obsahuje krevní cévy, tukovou tkáň a nervy. Synoviální membrána vystýlá rovněž všechny tíhové váčky a šlachové pochvy.

Synoviální tekutina je důležitou součástí každého synoviálního kloubu, v němž vyplňuje jeho kloubní dutinu. Synoviální tekutina plní funkci „kloubního maziva“, které se podílí na hladkém pohybu kloubu. Zároveň působí i jako tlumič nárazů, protože rozkládá tlak působící na kloubní plochy. Svou konzistencí i vzhledem se synoviální tekutina podobá syrovému vaječnému bílku; je silně viskózní, má vysoký obsah kyseliny hyaluronové a svým složením se podobá krevnímu séru. Synoviální tekutina je produkována synoviálními buňkami.

Synoviální klouby jsou jedním ze tří typů kloubů. Vyznačují se velkou pohyblivostí a tím, že obsahují kloubní dutinu. Mezi synoviální klouby se řadí většina tělních kloubů, obzvláště pak klouby na rukou a na nohou. Mezi základní struktury každého synoviálního kloubu patří: kloubní dutina – dutina uvnitř kloubu, která je vyplněna synoviální tekutinou, kloubní povrch pokrytý kloubní chrupavkou, kloubní pouzdro – dvojvrstevný obal uzavírající kloubní dutinu: vazivové pouzdro – vnější vrstva kloubního pouzdra; jeho funkcí je posilovat kloub, aby kosti nemohly být od sebe odtaženy, synoviální membrána – vnitřní vrstva kloubního pouzdra; její funkcí je vytvářet synoviální tekutinu, synoviální tekutina – tekutina uvnitř kloubní dutiny, která funguje jako kloubní maz, zpevňující vazy – vyskytují se pouze u některých synoviálních kloubů. Podle rozsahu pohybu kloubu (resp. tvaru jeho kloubních ploch) rozlišujeme šarnýrové, kolové, sedlové, elipsovité, kulovité a ploché klouby. Mezi nejznámější zástupce synoviálních kloubů se řadí čelistní kloub, hlezenní kloub, kolenní kloub, kyčelní kloub, loketní kloub, ramenní kloub a zápěstní kloub. Obrázek: Struktura synoviálního kloubu. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také vazivové klouby, chrupavčité klouby.

Žírné buňky je jiný název pro mastocyty. Viz také buňka.

Neuroendokrinní buňky jsou buňky, které do krve uvolňují hormony v reakci na signál z nervového systému. Viz také neuroendokrinní, buňky.

Schwannovy buňky jsou typem neuroglií (podpůrných buněk nervové tkáně), které vytvářejí myelinovou pochvu kolem axonů (nervových vláken) v periferním nervovém systému. Viz také buňka.

Tukové buňky je jiný název pro adipocyty. Viz také tuky (lipidy), buňka.

Gliové buňky je jiný název pro neuroglie. Viz také buňka.

Nervové buňky je jiný název pro neurony. Viz také buňka.

Zobrazeno 1 až 10 z 63

Počet výsledků